TribLIVE

| Neighborhoods


 
Larger text Larger text Smaller text Smaller text | Order Photo Reprints

Penn Hills Eagles Track Club gets results

Patrick Varine | Penn Hills Progress
Above, Kendall Williams, Carley Freeman, N'Yeah Dyer and Gabrielle Williams from the Penn Hills Eagles Track Club. Several club runners competed in the USA Track & Field Junior Olympic National Championships, held in late July in Texas. For results from that and other recent competitions, see page XXXXXXX.

Sunday, Aug. 10, 2014, 9:00 p.m.
 

The following are results for regional and national competitions in which the Penn Hills Eagles Track Club took part: the USATF Three Rivers Association Championships, held in June at California University of Pennsylvania, and the USATF Regional Championships, held in mid-July at Stockton College in New Jersey (noted with a *).

An interview with national championship silver medalist Robbie Thomas is included on this page of the Progress. All runners with regional (*) results listed competed in the national championships, held in late July in Humble, Texas:

Sub-Bantam Girls

• Sixth place, 100 meters: Nia Hart.

• Fourth place, 100 meters: Asya Murray.

• First place, 4x400 relay: Ny'ona Dyer, Nariah Goods, Nia Hart, Ameshia Thomas.

• First place, 4x400 relay: Ny'ona Dyer, Asya Murray, Nia Hart and Ameshia Thomas.*

Sub-Bantam Boys

• Second place, 400 meters: Maliek Davis (same result at regionals).

• First place, 100 meters: Jos Johnson (same result at regionals).

• First place, long jump and mini-javelin: Robbie Thomas (Thomas broke his own TRA mini-javelin record of 64'6” with a 77'7” throw).

• Fourth place, 800 meters: Jesse Townsend.

• Third place, 800 meters: De'reon Washington (same results at regionals)

• Sixth place, 400 meters: Ziare Wilder

• First place 4x400 relay: Maliek Davis, Jos Johnson, De'reon Washington, Ziare Wilder (the team broke its own 2013 record of 6:18.07 with a 5:46.44 time; they achieved another first-place finish at regionals).

• Fourth place, long jump/First place, mini-javelin: Robbie Thomas* (broke regional record set in 2012 with a 75-foot throw).

Bantam Girls

• Sixth place, 400 meters: Carley Freeman.

• Sixth place, 100 meters: Savannah McCoy-Lofton.

• Third place, mini turbo: Naomi Shaviss.

• Third place, 1500 meters: Gabrielle Williams.

• Fourth place, 1,500 meters: Kendall Williams.

• Second place, 4x100 relay: Dre'onna Lewis, Haven McCoy-Lofton, Savannah McCoy-Lofton, Larrissa Shelby.

• First place, 4x400A relay: Carley Freeman, Savannah McCoy-Lofton, Gabrielle Williams, Kendall Williams.

• Second place, 4x400B relay: N'Yeah Dyer, Dre'onna Lewis, Haven McCoy-Lofton, Naomi Shaviss.

• Sixth place, 800 meters: Gabrielle Williams*

• Second place, 4x100 relay: Leelynn Banks, Dre'onna Lewis, Savannah McCoy-Lofton, Larrissa Shelby.*

• First place, 4x400A relay: Leelynn Banks, Carley Freeman, Savannah McCoy-Lofton, Gabrielle Williams.*

• Second place, 4x400 relay: N'Yeah Dyer, Dre'onna Lewis, Naomi Shaviss, Kendall Williams.*

Bantam Boys

• Fourth place, 800 meters: Terry Craig.

• Fifth place, 1,500 meters: Andrew Harris.

• First place, 100 meters, 200 meters/Third place, 400 meters: Loran Jackson.

• Third place, 200 meters: Loran Jackson.*

Midget Girls

• First place, discus/Second place, mini-javelin: Daeja Biggs-Chavis.

• Third place, 200 meters, 400 meters/Sixth place, 800 meters: Tatyana Wallace.*

• Fourth place, 80-meter hurdles/Third place, 100-meter hurdles: Kiera Ward.

• Second place, discus: Daeja Biggs-Chavis.*

• Fifth place, 400 meters: Tatyana Wallace.*

Midget Boys

• Fifth place, 800 meters: Jakai Fielder.

• Fourth place, 100 meters and 200 meters: Jason Jackson.

• Sixth place, 400 meters: Josiah McCoy-Morant.

• First place, 1,500 and 3,000 meters: Jacques Moye.

• Fifth place, 100 meters and 400 meters/Second place, 200 meters: Antonio Pitts.

• Second place, 800 meters: DaSean Washington.

• Fourth place, discus: Paul Yeterian.

• Second place, 4x100 relay: Jason Jackson, Vanderlee Stevenson, DaSean Washington, Mike Yeterian.

• First place, 4x400 relay: Jakai Fielder, Josiah McCoy-Morant, DaSean Washington, Mike Yeterian.

• Fourth place, 4x100 relay: Jason Jackson, Antonio Pitts, Vanderlee Stevenson, Mike Yeterian.*

• Second place, 4x400 relay: Jakai Fielder, Jacques Moye, DaSean Washington, Mike Yeterian.*

Youth Girls

• Sixth place, triple jump/Fourth place, shotput: Destiny Douglas.

Youth Boys

• Sixth place, 400 meters: Cameron Brown.

• Sixth place, 100 meters: Andrian Nanji.

• Fifth place, 400 meters/Third place, 800 meters: Torrey Quinn.

• Second place, 4x400 relay: Cameron Brown, DeShawn Mitchell, Adrian Nanji, Torrey Quinn.

Young Men

• Fourth place, discus: Joe Bey.

• Sixth place, 110-meter hurdles/Second place, long jump/First place, triple jump: Tyler Deshon Carter.

 

 
 


Show commenting policy

Most-Read Penn Hills

  1. Penn Hills works on ordinance to deal with abandoned properties
  2. Penn Hills officials pursue new municipal building
Subscribe today! Click here for our subscription offers.