TribLIVE

| News


 
Larger text Larger text Smaller text Smaller text | Order Photo Reprints

WPIAL announces pairings for basketball playoffs

About The Tribune-Review
The Tribune-Review can be reached via e-mail or at 412-321-6460.
Contact Us | Video | Photo Reprints

Daily Photo Galleries


By Pittsburgh The Tribune-Review

Published: Tuesday, Feb. 14, 2012

Basketball coaches from 82 boys teams and 81 girls teams saw what lies ahead in their quest for a WPIAL championship when the postseason brackets were released at the DoubleTree Hotel in Green Tree tonight.

WPIAL executive director Tim O'Malley announced the field for the District 7 playoffs, which will get under way with opening-round games Friday and Saturday at neutral sites.

In the boys brackets, the top seeds were awarded to Shaler (20-2) in Class AAAA, New Castle (22-0) in Class AAA, Monessen (20-2) in Class AA and Lincoln Park (18-4) in Class A.

The top seeds in the girls tournament went to Oakland Catholic (21-1) in Class AAAA, Hopewell (20-2) in Class AAA, Seton-La Salle (21-0) in Class AA and North Catholic (17-5) in Class A.

BOYS BASKETBALL

WPIAL TOURNAMENT

Class AAAA

Preliminary round

Saturday: McKeesport vs. Norwin at California University (Pa.), 3 p.m.

First round

Saturday: Woodland Hills vs. Peters Township at California University (Pa.), noon; Hempfield vs. Central Catholic at Plum, noon; Mt. Lebanon vs. Seneca Valley at Chartiers Valley, 3 p.m.; Penn-Trafford vs. Gateway at Plum, 3 p.m.

Wednesday, sites and times TBD: Shaler vs. McKeesport/Norwin; Plum vs. Kiski Area; Chartiers Valley vs. Butler; North Allegheny vs. Bethel Park

Class AAA

Preliminary round

Friday: Highlands vs. Southmoreland at Gateway, 8 p.m.; Trinity vs. Kittanning at Yough, 8 p.m.; Beaver vs. Thomas Jefferson at Moon, 8 p.m.; Knoch vs. Indiana at Plum, 8 p.m.; Blackhawk vs. South Park at North Allegheny, 8 p.m.; Washington vs. Elizabeth Forward at Chartiers Valley, 8 p.m.; Central Valley vs. McGuffey at Keystone Oaks, 8 p.m.

First round

Tuesday, sites and times TBD: New Castle vs. Highlands/Southmoreland; West Mifflin vs. Mars; Keystone Oaks vs. Trinity/Kittanning; South Fayette vs. Beaver/Thomas Jefferson; Montour vs. Knoch/Indiana; Uniontown vs. Blackhawk/South Park; Hampton vs. Washington/Elizabeth Forward; Greesnburg Salem vs. Central Valley/McGuffey

CLASS AA

Preliminary round

Saturday: Chartiers-Houston vs. Riverside at Ambridge, 1 p.m.; Shady Side Academy vs. California at Gateway, noon; Frazier vs. Riverview at Baldwin, 1;30 p.m.; Northgate vs. Freeport at North Allegheny, noon; Shenango vs. West Shamokin at North Allegheny at 3 p.m.; Brentwood vs. South Side Beaver at Ambridge, 2:30 p.m.; Wilkinsburg vs. Brownsville at Gateway, 3 p.m.; Jeannette vs. Fort Cherry at North Hills, 3 p.m.; Aliquippa vs. Ford City at North Hills, noon; Seton La Salle vs. Neshannock at Chartiers Valley, noon.

First round

Wednesday, sites and times TBD: Monessen vs. Chartiers-Houston/Riverside; Shady Side Academy/California vs. Frazier/Riverview; Summit Academy vs. Northgate/Freeport; Greensburg Central Catholic vs. Shenango/West Shamokin; Beaver Falls vs. Brentwood/South Side Beaver; Wilkinsburg/Brownsville vs. Jeannette/Fort Cherry; Sto-Rox vs. Aliquippa/Ford City; Quaker Valley vs. Seton-La Salle/Neshannock

CLASS A

First round

Friday: Lincoln Park vs. Jefferson Morgan at Chartiers-Houston, 8 p.m.; St. Joseph vs. Sewickley Academy at North Hills, 8 p.m.; Serra Catholic vs. Western Beaver at Northgate, 8 p.m.; Vincentian vs. Geibel at Fox Chapel, 8 p.m.; North Catholic vs. Carmichaels at West Allegheny, 8 p.m.; Bentworth vs. Union at West Allegheny, 6:30 p.m.; Clairton vs. Avella at Baldwin, 8 p.m.; Cornell vs. Quigley Catholic at Ambridge, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

WPIAL TOURNAMENT

Class AAAA

Preliminary round

Friday: Franklin Regional vs. Peters Township at North Allegheny, 6:30 p.m.

First round

Friday: Penn Trafford vs. Shaler at Plum, 6:30 p.m.; Baldwin vs. Kiski Area at Gateway, 6:30 p.m.; Gateway vs. Upper St. Clair at Baldwin, 6:30 p.m.; Hempfield vs. Woodland Hills at Fox Chapel, 6:30 p.m.

Tuesday, sites and times TBD: Oakland Catholic vs. Franklin Regional/Peters Township; North Allegheny vs. Bethel Park; Mt. Lebanon vs. Norwin; Pine Richland vs. Plum

Class AAA

Preliminary round

Saturday: Indiana vs. Belle Vernon at Gateway, 1:30 p.m.; Beaver vs. Knoch at North Allegheny, 1:30 p.m.; Central Valley vs. Trinity at Chartiers Valley, 1:30 p.m.; Greensburg Salem vs. Montour at California University (Pa.), 1:30 p.m.; West Mifflin vs. Kittanning at Plum, 1:30 p.m.

First round

Wednesday, sites and times TBD: Hopewell vs. Indiana/Belle Vernon; Elizabeth Forward vs. Hampton; Chartiers Valley vs. Beaver/Knoch; Uniontown vs. Central Valley/Trinity; South Park vs. Greensburg Salem/Montour; South Fayette vs. Mars; Blackhawk vs. West Mifflin/Kittanning; Mt. Pleasant vs. New Castle

Class AA

Preliminary round

Friday: Beth-Center vs. Our Lady of the Sacred Heart at Chartiers-Houston, 6:30 p.m.; Quaker Valley vs. Springdale at Moon, 6:30 p.m.; Beaver Falls vs. South Side Beaver at Ambridge, 6:30 p.m.; Keystone Oaks vs. Shady Side Academy at North Hills, 5 p.m.; Burrell vs Charleroi at Yough, 6:30 p.m.; Mohawk vs Washington at Chartiers Valley, 6:30 p.m.; Avonworth vs. Elderton at North Hills, 6:30 p.m.; Ford City vs New Brighton at Northgate, 6:30 p.m.; Steel Valley vs. Freeport at Keystone Oaks, 6:30 p.m.

First round

Tuesday, sites and times TBD: Seton-La Salle vs Beth-Center/Our Lady of the Sacred Heart; Quaker Valley/Springdale vs Beaver Falls/South Side Beaver; Deer Lakes vs. Keystone Oaks/Shady Side Academy; Greensburg Central Catholic vs. Burrell/Charleroi; Bishop Canevin vs Mohawk/Washington; Bentworth vs Avonworth/Elderton; Jeannette vs. Ford City/New Brighton; Riverside vs Steel Valley/Freeport

CLASS A

Preliminary round

Saturday: West Greene vs. Frazier at Baldwin, 3 p.m.; Clairton vs. Avella at Chartiers-Houston, 3 p.m.

First round

Saturday: Monessen vs. Rochester at Chartiers-Houston, 1:30 p.m.; Quigley Catholic vs Riverview at Baldwin, noon; Fort Cherry vs. Aliquippa at North Hills, 1:30 p.m.; Serra Catholic vs. Cornell at Chartiers-Houston, noon

Wednesday, sites and times TBD: North Catholic vs. Frazier/West Greene; Carmichaels vs. St. Joseph; Vincentian Academy vs. Avella/Clairton; Chartiers-Houston vs. Winchester-Thurston

 

 
 


Show commenting policy

Most-Read News

Subscribe today! Click here for our subscription offers.