| Opinion/The Review

Larger text Larger text Smaller text Smaller text | Order Photo Reprints

One-room efficiencies

Email Newsletters

Sign up for one of our email newsletters.

Daily Photo Galleries

Letter to the Editor
Sunday, March 24, 2013, 9:00 p.m.

Here is something to think about. Most school districts spend $15,000 a year per student. So, with 25 in a class, that is $375,000 for one class, one year. At 190 school days, that is $1,973.68 a day; round it off to $2,000 for one day.

Give the teacher $300 a day; that is $1,500 a week, for 38 weeks of work. But teachers get paid for 52 weeks, so they get 14 weeks' pay of $1,500 per week to sit at home. That is $78,000 a year — a nice piece of change for 190 days of work.

But we still have almost $300,000 of that $375,000 yet to spend. That is $1,700 to spend every day!

That would buy books and computers, heat the classroom and pay the electric bill. Why isn't this enough money? Why isn't this more money than is needed?

We could give the children the same education for a lot less money if we went back to a one-room schoolhouse with 25 kids, paid the teacher a good wage, spent far less money and ran no more school buses, as they all would walk to school.

Ronald P. Goebel


The writer is a former state representative and North Hills School District director.

Subscribe today! Click here for our subscription offers.



Show commenting policy

Most-Read Letters

  1. Police encryption
  2. Islamic immigration in Europe
  3. Enough Benghazi
  4. The truly disabled
  5. Web claims suspect
  6. Why oust Assad?
  7. Carrier’s commonwealth connections
  8. Be cautious with refugees
  9. Medical marijuana overdue
  10. ‘Little Chicago’ will return to museum
  11. Don’t hike tobacco tax