TribLIVE

| Sports


 
Larger text Larger text Smaller text Smaller text | Order Photo Reprints

Southmoreland's Datz pulls off upset in AA wrestling tournament

TribLIVE Sports Videos

By Daily Courier
Saturday, Feb. 25, 2012
 

Southmoreland junior Dakota Datz did the one thing he wanted to accomplish Friday night at the WPIAL Class AA wrestling tournament.

Datz, one of three Scotties to reach today's semifinals and qualify for next week's PIAA Southwest Regional, upset Chartiers-Houston senior Joey Congie, 4-2, in the 182-pound quarterfinals. He'll face returning champion and No. 1 seed Dakota DesLauriers from Burrell in the semifinals at 11:30 a.m.

The finals are slated for 7 p.m., and the consolation finals are 5 p.m.

It was surely a better first night for Datz than a year ago, when he was eliminated after two matches.

"That's a big step for me," Datz said. "My goal was to advance to Johnstown, and I did. I'd like to make it to Hershey in two weeks (for states)."

Datz had a first-period takedown to grab a 2-0 lead. He gave up a two-point reversal in the second period but secured an escape before the buzzer for a 3-2 lead. Congie let him free in the final period.

"That's the first time I've met him," Datz said. "Getting the first takedown in a match is always important."

Freshman Austin Griffiths (106 pounds) and returning champion Jordan Kitta (195) also reached the semifinals for Southmoreland. Griffiths will face Burgettstown sophomore Austin McDermitt, and Kitta gets Chartiers-Houston's Dylan Shultz-Terling in the quarterfinals.

Griffiths wrestled for just 36 seconds yesterday. He received a first-round bye and defeated South Fayette's Kevin Chaussard with a quick pin.

"Like my dad says, 'Get on the mat and get off as fast as you can,' " he said. "I would've like to wrestle a little earlier, but the wait was fine with me."

Mt. Pleasant freshman 220-pounder Jonah Long also wasted little time yesterday. He secured two first-period pinfalls to become the only semifinalist among Mt. Pleasant's seven wrestlers.

Long will wrestle Bentworth junior Jack Fordyce in the semifinals.

"He's a phenomenal athlete," Mt. Pleasant coach Mike Long said. "He doesn't have nerves. He's a freshman, but he doesn't get out there and get all nerved up. He does what he has to do.

"I think some of our kids could've done better. ... The seedings and nerves attributed to why we're not where I think we should be. But I think we're resilient, and we'll wrestle back and place."

Class AA tournament results

Friday — At Chartiers Valley

First round

106: Austin Griffiths, Southmoreland, bye; Kevin Chaussard, South Fayette, d. Jason Roberts, Burrell, 5-2; Austin McDermitt, Burgettstown, p. Sheldon Phillips, West Greene, 1:03; Cody Charles, Yough, d. Brody Trumbull, Kittanning, 6-2; Richie McGinnis, Chartiers-Houston, p. Andy Lowry, Riverview, :48; Brendan Howard, Jefferson-Morgan, p. Camden Anderson, Keystone Oaks, :59; Jake Rothka, Bentworth, m.d. Chris Flynn, South Side Beaver, 13-0; Pat Dewitt, Valley, p. Kris Zoretich, Blackhawk, :23.

113: Jason Nolf, Kittanning, bye; Teddy Charletta, Yough, p. John Dennis, Burgettstown, 3:47; Evan Ban, Carlynton, p. Megan Moroney, Riverview, 1:10; Zach Swarrow, Beth-Center, bye; Seth Carr, South Fayette, p. Jake Willochell, Derry, 4:12; Josiah Hughes, Valley, d. Matt Vickless, Bentworth, 5-3; Miguel Morales, South Allegheny, d. Cody Teagardner, South Park, 11-5; John Demaske, Jefferson-Morgan, p. Matt Pavlick, Freedom, 1:59.

120: Nate Reckner, South Side Beaver, bye; Kendric Moore, Highlands, p. Joey Beltz, Southmoreland, 2:44; Nate Robb, Kittanning, p. Justin Mayberry, Laurel, :59; Trevor Wood, Bentworth, bye; Brett Beltz, Keystone Oaks, p. Dante Botti, Yough, 1:40; Jake Braddock, Blackhawk, p. Daniel Kinney, Derry, 1:23; Darion Trimmer, Avonworth, m.d. Logan Ellek, Fort Cherry, 9-0; Jason Miller, Jefferson-Morgan, t.f. Max Prizant, Shady Side Academy, 15-0 (3:07).

126: Jimmy Gulibon, Derry, bye; Derek Bowser, Kittanning, p. Jay Steigel, Carlynton, 2:44; Wade Blackmon, West Greene, p. Kurt Kitzman, Freedom, 3:07; Shane Black, Jefferson-Morgan, p. Omar Boozer, Summit Academy, 5:03; Steven Kotouch, Burgettstown, m.d. Zach Wolford, Burrell, 12-4; Aaron Toth, Charleroi, d. Nolan Wise, Shady Side Academy, 3-0; Vince Vahaly, Bentworth, p. Pete Ellefson, Blackhawk, :37; Nick Zanetta, Keystone Oaks, p. Jordan Lemanski, Ellwood City, 1:53.

132: Josh Kwasny, Charleroi, bye; Pete Provenzano, Chartiers-Houston, d. Wes Bartholemew, Avonworth, 7-5; Christian Emminger, Kittanning, p. Zack Zimmerman, Derry, 2:38; Ryan Abbott, Burgettstown, p. George Liberatore, Bentworth, :41; Steven Edwards, Burrell, p. Max Miller, Central Valley, 2:56; Ryan Zalar, Jefferson-Morgan, p. Nick Derenzo, South Park, 3:39; Jason Stay, Beth-Center, d. James Jackson, Valley, 7-2; Shane Gentry, South Side Beaver, p. Logan Ausman, Keystone Oaks, 3:33.

138: Nick Gavazzi, Charleroi, bye; Joey Pershina, Fort Cherry, p. Drew Trybus, Keystone Oaks, 5:48; Nick Kusich, Avella, p. Shane King, Laurel, 3:59; Tyler Minarchin, South Allegheny, d. Nico Brown, Beth-Center, 5-2; David Dedola, Carlynton, m.d. Brent Ingram, Kittanning, 9-0; Ethan Charlesworh, Mt. Pleasant, p. Caleb Whelan, Riverview, 5:46; George Rogers, Washington, p. Brandon Keck, South Fayette, 5:59; Philip Marra, Burrell, p. Dan Wiesen, South Side Beaver, 1:02.

145: Corey Faleroni, Burrell, bye; Taylor Wentzel, South Park, t.f. Jarrett Dorazio, Derry, 17-1 (5:44); Matt Riggle, Beth-Center, m.d. D.J. Lockett, Valley, 16-4; Boe Bonzo, Freedom, p. Tyler Murphy, Riverview, 1:02; Matt Johnston, West Greene, p. Harley Peterson, Laurel, 5:20; Taylor Jack, Kittanning, p. Grant Fetchet, South Fayette, 5:32; John Nice, Summit Academy, m.d. Jason Perkins, Jefferson-Morgan, 9-1; Tanner Sutton, Chartiers-Houston, bye.

152: Jared Walker, South Fayette, bye; Cole Murtha, Mt. Pleasant, p. Brenden Glover, Elderton, 5:25; Marcus Davenport, Valley, d. Heath Nye, Freedom; 7-4; Kurt Struwe, Beaver, m.d. Doug Stange, Yough, 9-1; Kevin Best, Burrell, p. Shawn Hughes, Washington, :43; Connor Payne, South Side Beaver, p. Jake Magill, Bentworth, 1:41; Troy Braddock, Blackhawk, p. Elliot Zydonik, Kittanning, 1:29; Cody Weinell, Derry, bye.

160: Francis Mizia, Bentworth, bye; Joey Luisi, Chartiers-Houston, m.d. Nathan Watt, Kittanning, 9-1; Austin Mears, Mt. Pleasant, d. Brian Brown, Elderton, 8-4; Matt Abbott, Burgettstown, m.d. Ian Malis, Derry, 15-2; Dylan Clark, Valley, d. Aidan Talorico, Beaver, 4-0; Wade Durbin, West Greene, p. Jake Biscup, Central Valley, 3:59; Brandon Lesko, Jefferson-Morgan, p. Jeff Houston, Riverview, 4:39; Mike Fetchet, South Fayette, p. Zach Mazur, Highlands, 3:15.

170: Dustin Conti, Jefferson-Morgan, bye; Derrick Beattie, Burrell, p. Tanner Palmer, Central Valley, 1:07; Zach Simonelli, Avella, m.d. Pat Corcoran, North Catholic, 11-0; Jack Previte, South Fayette, p. Kyle Cline, Bentworth, 1:33; Zac Croyle, Kittanning, p. Brad Roberts, Burgettstown, :56; Lucas Richardson, Yough, p. Justin Dean, Carlynton, 3:14; Eli Holt, Mt. Pleasant, m.d. Austin Roncher, Elderton, 11-0; Garrett Vulcano, Chartiers-Houston, p. Tristen Kubrick, Valley, :13.

182: Dakota DesLauriers, Burrell, bye; Justin Tkach, Fort Cherry, d. Harley Hubbs, West Greene, 3-1; Dakota Datz, Southmoreland, p. Tucker Glover, Elderton, 3:03; Joey Congie, Chartiers-Houston, p. Matt Morton, Keystone Oaks, 3:56; Joe Phillips, Jefferson-Morgan, bye; Terrell Fields, Valley, p. Brad Haney, South Fayette, 1:40; Toby Schreckengost, Kittanning, p. Gary Fallecker, Yough, 5:02; Zeke Stroupe, Freedom, p. Jake Hoyman, Derry, 2:39.

195: Jordan Kitta, Southmoreland, bye; Mitch Paskorz, Riverview, d. Mike Shildt, South Fayette, 11-6; Dylan Shultz-Terling, Chartiers-Houston p. Jerry Koza, Yough, :40; Seth Hitchens, South Allegheny, d. Jacob Yurko, Mt. Pleasant, 3-1; Tyler Cousins, Freedom, bye; Kyle Gray, Mapletown, p. Qamar Tinsley, Summit Academy, 1:41; Jacob Temple, Avella, p. Ed Heinle, Beaver, 1:51; Allan Cratsenberg, Highlands, bye.

220: Greg Kumer, Fort Cherry, bye; Zach Holmes, Beth-Center, d. Cory Klems, Burrell, 8-3; John Lemon, Valley, p. Bryce Christoff, South Fayette, 5:27; Cody Jacobs, West Greene, p. Ryan Podgorski, South Park, 2:32; Thomas Sever, Yough, p. Kyle Givens, Summit Academy, 4:35; Jake Fordyce, Bentworth, d. Roger Vigliotti, Burgettstown, 8-2; Regis McGill, Riverview, p. Jimmy Saieva, Chartiers-Houston, :38; Jonah Long, Mt. Pleasant, p. Logan Platt, Highlands, 1:34.

285: Corey Garry, Fort Cherry, bye; Jake Barker, Bentworth, d. J.T. Naviglia, Burrell, 4-0; Christian Williams, Yough, p. Jake Turley, Central Valley, 2:57; Kyre Strickland, Valley, p. Ethan Winkle, South Side Beaver, 1:12; Brian Rush, Jefferson-Morgan, p. Anthony Donatelli, North Catholic, :27; Nate Grandelis, Chartiers-Houston, p. David Grafton, Kittanning, 1:26; Nik Sappie, Carlynton, p. Adam Beich, Derry, 1:41; Kenyatta McCloud, Summit Academy, p. Trevin Bedilion, West Greene, 2:52.

Quarterfinals

106: Austin Griffiths, Southmoreland, p. Kevin Chaussard, South Fayette, :36; Austin McDermitt, Burgettstown, p. Cody Charles, Yough, :26; Brendan Howard, Jefferson-Morgan, d. Richie McGinnis, Chartiers-Houston, 6-2; Pat Dewitt, Valley, p. Jake Rothka, Bentworth, 1:26.

113: Jason Nolf, Kittanning, p. Teddy Charletta, Yough, 5:05; Zach Swarrow, Beth-Center, d. Evan Ban, Carlynton, 5-0; Seth Carr, South Fayette, p. Josiah Hughes, Valley, 5:59; John Demaske, Jefferson-Morgan, p. Miguel Morales, South Allegheny, 2:33.

120: Nate Reckner, South Side Beaver, d. Kendric Moore, Highlands, 11-6; Nate Robb, Kittanning, d. Trevor Wood, Bentworth, 2-1; Brett Beltz, Keystone Oaks, t.f. Jake Braddock, Blackhawk, 20-3 (5:50); Jason Miller, Jefferson-Morgan, p. Darion Trimmer, Avonworth, 4:53.

126: Jimmy Gulibon, Derry, p. Derek Bowser, Kittanning, 1:41; Wade Blackmon, West Greene, d. Shane Black, Jefferson-Morgan, 9-5; Aaron Toth, Charleroi, m.d. Steven Kotouch, Burgettstown, 8-0; Nick Zanetta, Keystone Oaks, d. Vince Vahaly, Bentworth, 8-1.

132: Josh Kwasny, Charleroi, p. Pete Provenzano, Chartiers-Houston, 3:56; Ryan Abbott, Burgettstown, p. Christian Emminger, Kittanning, 4:56; Steven Edwards, Burrell, p. Ryan Zalar, Jefferson-Morgan, 3:40; Shane Gentry, South Side Beaver, p. Jason Stay, Beth-Center, 1:24.

138: Nick Gavazzi, Charleroi, m.d. Joey Pershina, Fort Cherry, 9-0; Nick Kusich, Avella, d. Tyler Minarchin, South Allegheny, 7-3; David Dedola, Carlynton, p. Ethan Charlesworh, Mt. Pleasant, 3:31; Philip Marra, Burrell, d. George Rogers, Washington, 8-1.

145: Taylor Wentzel, South Park, d. Corey Faleroni, Burrell, 13-6; Boe Bonzo, Freedom, p. Matt Riggle, Beth-Center, 1:54; Matt Johnston, West Greene, d. Taylor Jack, Kittanning, 4-2; Tanner Sutton, Chartiers-Houston, p. John Nice, Summit Academy, 1:42.

152: Jared Walker, South Fayette, p. Cole Murtha, Mt. Pleasant, 4:35; Kurt Struwe, Beaver, p. Marcus Davenport, Valley, 1:20; Kevin Best, Burrell, m.d. Connor Payne, South Side Beaver, 10-0; Troy Braddock, Blackhawk, p. Cody Weinell, Derry, 1:57.

160: Francis Mizia, Bentworth, t.f. Joey Luisi, Chartiers-Houston, 20-4 (1:40); Matt Abbott, Burgettstown, d. Austin Mears, Mt. Pleasant, 7-3; Wade Durbin, West Greene, p. Dylan Clark, Valley, 4:44; Mike Fetchet, South Fayette, m.d. Brandon Lesko, Jefferson-Morgan, 9-0.

170: Dustin Conti, Jefferson-Morgan, d. Derrick Beattie, Burrell, 4-3; Zach Simonelli, Avella, p. Jack Previte, South Fayette, 5:30; Zac Croyle, Kittanning, p. Lucas Richardson, Yough, 1:01; Garrett Vulcano, Chartiers-Houston, p. Eli Holt, Mt. Pleasant, :26.

182: Dakota DesLauriers, Burrell, p. Justin Tkach, Fort Cherry, 1:18; Dakota Datz, Southmoreland, d. Joey Congie, Chartiers-Houston, 4-2; Terrell Fields, Valley, d. Joe Phillips, Jefferson-Morgan, 1-0; Zeke Stroupe, Freedom, p. Toby Schreckengost, Kittanning, 3:25.

195: Jordan Kitta, Southmoreland, p. Mitch Paskorz, Riverview, 1:19; Dylan Shultz-Terling, Chartiers-Houston, p. Setch Hitchens, South Allegheny, 1:51; Kyle Gray, Mapletown, p. Tyler Cousins, Freedom, :35; Jacob Temple, Avella, p. Allan Cratsenberg, Highlands, 5:49.

220: Greg Kumer, Fort Cherry, p. Zach Holmes, Beth-Center, 3:30; Cody Jacobs, West Greene, t.f. John Lemon, Valley, 15-0 (4:48); Jake Fordyce, Bentworth, p. Thomas Sever, Yough, :50; Jonah Long, Mt. Pleasant, p. Regis McGill, Riverview, 1:06.

285: Corey Garry, Ft. Cherry, m.d. Jake Barker, Bentworth, 12-1; Kyre Strickland, Valley, p. Christian Williams, Yough, 2:10; Nate Grandelis, Chartiers-Houston, d. Brian Rush, Jefferson-Morgan, 7-4; Kenyatta McCloud, Summit Academy, d. Nik Sappie, Carlynton, 4-3.

Photo Galleries

Quarterfinal Round of the WPIAL Class AA Individual Wrestling Championships

src="http://photos.mycapture.com/PITT/142171340440469T.jpg" alt="Quarterfinal Round of the WPIAL Class AA Individual Wrestling Championships" title="Quarterfinal Round of the WPIAL Class AA Individual Wrestling Championships">

Action from the quarterfinal round of the WPIAL Class AA Individual Wrestling Championships at Chartiers Valley High School on February 24, 2012.

 

 
 


Show commenting policy

Most-Read Stories

  1. DUI checkpoints take on dangerous drivers
  2. Roundup: Mazda recalls cars to fix tire pressure monitors; Wal-Mart’s top merchant out as key holiday nears; more
  3. Steelers’ lookahead: New Orleans Saints
  4. No. 15 San Diego State hammers Pitt, 74-57
  5. U.S. Steel Tower tenants stand to benefit from company’s relocation
  6. Woman sought in robbery in Unity
  7. Steelers cornerback Taylor ready to swap earpiece for helmet
  8. Cancer didn’t stop mother from living for her son
  9. Lower gasoline prices fail to spur consumer spending
  10. FDA rule to require chain restaurants to post calorie counts
  11. Grease in Youngwood sewer system prompts another look at rule
Subscribe today! Click here for our subscription offers.