Previewing ACC, Big 12, Atlantic 10 men's basketball tournaments

Pitt guard James Robinson will be charged with running the Panthers' offense when they begin play in the ACC Tournament on Wednesday.
Pitt guard James Robinson will be charged with running the Panthers' offense when they begin play in the ACC Tournament on Wednesday.
Photo by AP
| Sunday, March 6, 2016, 12:03 a.m.

Pitt and Syracuse will be playing for their NCAA Tournament lives when they meet in the second round of the ACC Tournament.

The No. 8 seed Panthers (20-10, 9-9) face the No. 9 seed Orange (19-12, 9-9) at noon Wednesday at Verizon Center in Washington. Both teams limped to the finish of their regular seasons.

The ACC Tournament begins Tuesday and wraps up Saturday.

The Pitt-Syracuse winner advances to play top-seed North Carolina in Thursday.

Pitt has won four straight games against the Orange, including both meetings this season.

The full schedule for the ACC Tournament:

Tuesday

First round

Noon – No. 12 NC State vs. No. 13 Wake Forest (ESPN2/ACC Network)

2 p.m. – No. 11 Florida State vs. No. 14 Boston College (ESPN2/ACC Network)

Wednesday

Second round

Noon — No. 8 Pitt vs. No. 9 Syracuse (ESPN/ACC Network)

2 p.m. — No. 5 Duke vs. Tuesday noon winner (ESPN/ACC Network)

7 p.m. — No. 7 Clemson vs. No. 10 Georgia Tech (ESPN2/ACC Network)

9 p.m. — No. 6 Virginia Tech vs. Tuesday 2 p.m. winner (ESPN2/ACC Network)

Thursday

Quarterfinals

Noon — No. 1 North Carolina vs. Wednesday noon winner (ESPN/ACC Network)

2 p.m. — No. 4 Notre Dame vs. Wednesday 2 p.m. winner (ESPN/ACC Network)

7 p.m. — No. 2 Virginia vs. Wednesday 7 p.m. winner (ESPN/ACC Network)

9 p.m. — No. 3 Miami vs. Wednesday 9 p.m. winner (ESPN/ACC Network)

Friday

Semifinals

7 p.m. — Thursday afternoon winners (ESPN/ACC Network)

9 p.m. — Thursday evening winners (ESPN/ACC Network)

Saturday

Championship

9 p.m. — Friday evening winners (ESPN/ACC Network)

Big 12 Tournament

West Virginia secured the No. 2 seed in the Big 12 with its 69-58 victory over Baylor on Saturday. The conference tournament opens Wednesday at Sprint Center in Kansas City, Mo.

The Mountaineers (24-7, 13-5) draw the winner of a first-round matchup between Texas Tech-TCU.

WVU's 13 league wins are its most since joining the Big 12 four years ago.

Kansas is the top seed — the 16th outright or shared crown in 19 seasons for the Jayhawks, who have accomplished the feat 12 years in a row.

The full schedule for the Big 12 tournament:

Wednesday

First round

7 p.m. — No. 8 Kansas State vs. No. 9 Oklahoma State (ESPNU)

9 p.m. — No. 7 Texas Tech vs. No. 10 TCU (ESPNU)

Thursday

Quarterfinals

12:30 p.m. — No. 4 Texas vs. No. 5 Baylor (ESPN2)

2:30 p.m. — No. 1 Kansas vs. K-State/OSU winner (ESPN2)

7 p.m. — No. 2 West Virginia vs. TTU/TCU winner (ESPNU)

9 p.m. — No. 3 Oklahoma vs. No. 6 Iowa State (ESPNU)

Friday

Semifinals

7 p.m. — Thursday Afternoon Winners (ESPN2)

9 p.m. — Thursday Evening Winners (ESPN2)

Saturday

Championship

6 p.m. — Semifinal Winners (ESPN)

Atlantic 10 Tournament

Duquesne ended its regular season on a high note Saturday with its 78-70 victory over Saint Joseph's and earned the No. 11 seed in the A-10 Tournament.

The Dukes (16-15, 6-12) face No. 14 seed La Salle (8-21, 4-14) at 9 p.m. Wednesday in the second game of the tournament's opening day. The winner will meet the sixth-seeded Davidson.

Dayton, St. Bonaventure and VCU are regular-season co-champions, but the Flyers, by virtue of the three-team tiebreaker, will be the top seed.

The 14-team tournament will be held Wednesday through Sunday at Barclays Center in New York.

Seeds five through 10 earn byes into the second round.

The full schedule for the A-10 Tournament:

Wednesday

First round

6:30 p.m. — No. 12 George Mason vs. No. 13 Saint Louis (American Sports Network)

9 p.m. — No. 11 Duquesne vs. No. 14 La Salle (American Sports Network)

Thursday

Second round

Noon — No. 8 Fordham vs. No. 9 Richmond (NBC Sports Network)

2:30 p.m. — No. 5 George Washington vs. George Mason-Saint Louis winner (NBC Sports Network)

6:30 p.m. — No. 7 Rhode Island vs. No. 10 Massachusetts (NBC Sports Network)

9 p.m. — No. 6 Davidson vs. Duquesne-La Salle winner (NBC Sports Network)

Friday

Quarterfinals

Noon — No. 1 Dayton vs. Fordham-Richmond winner (NBC Sports Network)

2:30 p.m. — George Washington-George Mason/Saint Louis winner vs. No. 4 Saint Louis (NBC Sports Network)

6:30 p.m. — No. 2 VCU vs. Rhode Island-Massachusetts winner (NBC Sports Network)

9 p.m. — No. 3 Saint Bonaventure vs. Davidson-Duquesne/La Salle winner (NBC Sports Network)

Saturday

Semifinals

1:30 p.m. (CBS Sports Network)

4 p.m. (CBS Sports Network)

Sunday

Championship

12:30 p.m. (CBS)

Subscribe today! Click here for our subscription offers.

 

 
Show commenting policy
Trending