TribLIVE

| Sports


 
Larger text Larger text Smaller text Smaller text | Order Photo Reprints

High school scores for Oct. 1

TribLIVE Sports Videos

Top high school sports
Tuesday, Oct. 1, 2013, 10:57 p.m.
 

Cross country

Boys

Tuesday's results

Section 1-AAA

Hempfield 27, Indiana 32

Norwin 21, Hempfield 38

Norwin 26, Indiana 33

Section 2-AAA

Connellsville 18, Elizabeth Forward 41

Connellsville 27, Thomas Jefferson 29

Elizabeth Forward 18, Albert Gallatin 41

Thomas Jefferson 15, Albert Gallatin 48

Thomas Jefferson 21, Elizabeth Forward 38

Uniontown 15, Elizabeth Forward 48

Uniontown 17, Thomas Jefferson 44

Section 3-AAA

North Allegheny 22, Knoch 39

North Allegheny 25, Pine-Richland 35

North Hills 23, Hampton 30

North Hills 28, Seneca Valley 29

Pine-Richland 25, Knoch 30

Seneca Valley 21, Hampton 40

Section 6-AAA

Baldwin 20, Upper St. Clair 39

Bethel Park 27, Baldwin 28

Bethel Park 21, Upper St. Clair 37

Canon-McMillan 15, Trinity 47

Chartiers Valley 15, South Park 50

Mt. Lebanon 15, Trinity 50

Mt. Lebanon 24, Canon-McMillan 36

Peters Township 27, Chartiers Valley 28

Peters Township 15, South Park 50

Section 3-AA

Burgettstown 22, Frazier 39

Chartiers-Houston 16, Fort Cherry 39

Chartiers-Houston 24, McGuffey 31

McGuffey 21, Fort Cherry 36

Washington 22, Frazier 37

Section 4-AA

Greensburg C.C. 20, West Shamokin 41

Riverview 25, Kittanning 30

Riverview 27, Southmoreland 28

Shady Side Academy 22, Greensburg C.C. 33

Shady Side Academy 18, West Shamokin 43

Southmoreland 25, Kittanning 30

Section 5-AA

Keystone Oaks 32, Seton-La Salle 23

Keystone Oaks 19, Steel Valley 36

Seton-La Salle 16, Steel Valley 43

South Fayette 18, Winchester Thurston 42

Girls

Tuesday's results

Section 1-AAA

Hempfield 19, Indiana 45

Norwin 26, Hempfield 30

Norwin 17, Indiana 46

Section 2-AAA

Connellsville 20, Elizabeth Forward 41

Elizabeth Forward 15, Albert Gallatin 50

Thomas Jefferson 15, Albert Gallatin 50

Thomas Jefferson 19, Connellsville 36

Thomas Jefferson 17, Elizabeth Forward 38

Uniontown 16, Elizabeth Forward 46

Uniontown 19, Thomas Jefferson 37

Section 3-AAA

Burgettstown 15, Frazier 50

Washington 15, Frazier 50

North Allegheny 15, Knoch 50

North Allegheny 19, Pine-Richland 44

North Hills 22, Hampton 33

Pine-Richland 24, Knoch 33

Seneca Valley 20, Hampton 42

Seneca Valley 20, North Hills 40

Section 6-AAA

Baldwin 24, Upper St. Clair 39

Bethel Park 19, Baldwin 40

Bethel Park 22, Upper St. Clair 39

Canon-McMillan 20, Trinity 40

Chartiers Valley 24, South Park 33

Mt. Lebanon 18, Canon-McMillan 37

Mt. Lebanon 16, Trinity 41

Peters Township 17, Chartiers Valley 40

Peters Township 16, South Park 41

Section 3-AA

Kittanning 20, Southmoreland 50

McGuffey 15, Chartiers Houston 50

McGuffey 25, Fort Cherry 33

Section 4-AA

Greensburg C.C. 26, West Shamokin 29

Kittanning 20, Southmoreland 50

Riverview 18, Kittanning 37

Riverview 19, Southmoreland 50

Shady Side Academy 20, Greensburg C.C. 43

Shady Side Academy 17, West Shamokin 46

Section 5-AA

Ellis 15, Winchester Thurston 50

Keystone Oaks 18, Seton-La Salle 44

Keystone Oaks 15, Steel Valley 50

Seton-La Salle 15, Steel Valley 43

South Fayette 20, Ellis 43

South Fayette 15, Winchester Thurston 50

Field hockey

Tuesday's results

Section 1-AAA

North Allegheny 3, Latrobe 0

Penn-Trafford 7, Hempfield 0

Class AA

Ellis 5, Greensburg Central Catholic 0

Shady Side Academy 2, Aquinas Academy 0

Winchester Thurston 8, Sewickley Academy 0

Golf

Boys

Tuesday's results

Section 1-AAA

Norwin 197, Penn-Trafford 205

Medalist: Kory Sandleitner, Norwin, 37

Section 3-AAA

North Allegheny 205, North Hills 223

Medalist: Josh Huhn, North Allegheny, 38

Pine-Richland 200, Shaler 230

Medalists: Nick Lowry, Pine-Richland, 39; Frank Pantano, Pine-Richland, 39; Chris Rust, Pine-Richland, 39

Section 4-AAA

Fox Chapel 194, Kiski Area 216

Medalist: Patrick Sheerer, Fox Chapel, 36

Section 5-AAA

Blackhawk 201, New Castle 215

Medalist: Hunter Hagy, Blackhawk, 38

Montour 212, Moon 221

Medalist: JT Kuchnicki, Montour, 39

Section 7-AAA

Peters Township 193, Canon-McMillan 197

Medalist: Jake Sollon, Peters Township, 37

South Fayette 207, Chartiers Valley 216

Medalist: Corey Long, South Fayette, 35

Section 3-AA

Deer Lakes 247, Riverview 252

Medalist: Jake Roberts, Deer Lakes, 44

Section 4-AA

Bishop Canevin 214, Bentworth 215

Medalist: Sam Smallhoover, Bentworth, 38

Burgettstown 191, Fort Cherry 259

Medalist: Owen Miller, Burgettstown, 33

Section 9-AA

Sewickley Academy 206, Quaker Valley 234

Medalist: Keenan Hickton, Sewickley Academy, 37

Girls

Tuesday's results

Section 2-AA

Central Valley 141, Ellwood City 207

Medalist: Macky Fouse, Central Valley, 33

Frazier 242, Geibel 262

Medalist: Josh Miller, Frazier, 45

Soccer

Boys

Tuesday's results

Section 1-AAA

Kiski Area, Hempfield (n)

Norwin 3, Franklin Regional 0

Penn-Trafford 5, Latrobe 0

Section 2-AAA

Butler 1, North Allegheny 0

Hampton 3, Pine-Richland 0

Seneca Valley 6, Shaler 0

Section 3-AAA

Central Catholic 3, Gateway 1

Fox Chapel 2, Woodland Hills 1

Penn Hills 1, Allderdice 1, OT

Section 4-AAA

Bethel Park 4, McKeesport 0

Ringgold 0, Mt. Lebanon 0, OT

Trinity 5, Albert Gallatin 0

Section 5-AAA

Canon-McMillan 4, Ambridge 0

Moon 4, Brashear 1

Peters Township 2, Chartiers Valley 1

Section 1-AA

Greensburg Salem 2, Burrell 1

Indiana 4, Valley 3

Mt. Pleasant 1, East Allegheny 0

Section 2-AA

Freeport 1, Highlands 1, OT

Shady Side Academy 7, Kittanning 1

Knoch 0, Deer Lakes 0, OT

Section 3-AA

Elizabeth Forward 3, Thomas Jefferson 1

South Park 11, Yough 0

West Mifflin 3, Steel Valley 2

Section 4-AA

Beaver 2, Central Valley 1

Blackhawk 4, New Brighton 0

Freedom 2, Mohawk 0

Section 5-AA

Keystone Oaks 8, Carrick 0

Quaker Valley 1, Obama Academy 0

West Allegheny 2, Montour 0

Section 6-AA

Waynesburg 4, Charleroi 2

Southmoreland 1, McGuffey 0

Uniontown vs. Brownsville, ppd.

Section 1-A

Serra 2, Greensburg Central Catholic 0

Trinity Christian 2, South Allegheny 2, OT

Winchester Thurston 4, Jeannette 0

Section 2-A

Aquinas Academy 1, Springdale 1, 2OT

Riverview 8, St. Joseph 2

Vincentian 5, West Shamokin 0

Section 3-A

Eden Christian 3, Carlynton 2, OT

Brentwood 5, North Catholic 1

Section 4-A

Bentworth 3, Washington 0

Geibel 1, Chartiers-Houston 0

Monessen 2, California 0

Section 5-A

OLSH 8, Neshannock 0

Riverside 1, Quigley 1, OT

Sewickley Academy 2, Beaver County Christian 1

Nonsection

Derry 5, Ligonier Valley 3

3 goals: Dan Shahen, OLSH

Girls

Tuesday's results

Section 1-AAA

Norwin 2, Kiski Area 0

Section 2-AAA

North Allegheny 2, Butler 0

Section 3-AAA

Oakland Catholic 4, Penn Hills 2

Section 2-AA

Knoch 1, Highlands 0

Section 1-A

OLSH 4, South Side Beaver 0

Nonsection

Greensburg Salem 1, Hollidaysburg 0

Laurel Highlands 3, Trinity Christian (W.Va.) 2

West Mifflin 5, Steel Valley 1

3 goals: Rebecca Manns, West Mifflin

Tennis

Girls

Tuesday's results

Section 1-AAA

Hempfield 5, Norwin 0

Section 3-AAA

Gateway 3, Plum 2

Plum 5, Gateway 0

Shady Side Academy 3, Fox Chapel 2

Section 5-AAA

Peters Township 5, Canon-McMillan 0

Section 1-AA

Mt. Pleasant 5, Southmoreland 0

Section 2-AA

Blackhawk 5, Ellwood City 0

Section 3-AA

Ellis 4, Vincentian 1

Nonsection

South Park 3, Baldwin 2

Volleyball

Girls

Tuesday's results

Section 1-AAA

Laurel Highlands 3, Latrobe 1

Norwin 3, Hempfield 1

Penn-Trafford 3, Franklin Regional 0

Section 2-AAA

Albert Gallatin 3, Trinity 1

Canon-McMillan 3, Ringgold 0

Upper St. Clair 3, Peters Township 1

Section 3-AAA

North Allegheny 3, Hampton 0

Pine-Richland 3, Fox Chapel 0

Seneca Valley 3, Bethel Park 1

Section 4-AAA

Penn Hills vs. Gateway (n)

Shaler 3, Plum 0

Oakland Catholic 3, Woodland Hills 0

Section 5-AAA

Chartiers Valley 3, Moon 1

Montour vs. Baldwin (n)

Mt. Lebanon 3, West Allegheny 1

Section 1-AA

Beaver 3, New Castle 0

Blackhawk 3, Ellwood City 0

Mohawk vs. Hopewell (n)

Section 2-AA

Ambridge 3, Lincoln Park 0

Central Valley 3, New Brighton 0

Quaker Valley 3, Freedom 0

New Brighton vs. Central Valley (n)

Section 3-AA

Ford City 3, Apollo-Ridge 0

Kittanning 3, Derry 1

Indiana vs. Greensburg Salem (n)

Section 4-AA

Deer Lakes 3, Valley 0

Freeport 3, Burrell 0

Knoch 3, Highlands 0

Section 5-AA

Brownsville vs. McGuffey (n)

Charleroi vs. Waynesburg (n)

Uniontown 3, Washington 0

Section 6-AA

Seton-La Salle 3, South Fayette 0

South Park 3, East Allegheny 0

Steel Valley, Keystone Oaks (n)

Section 7-AA

Thomas Jefferson 3, Southmoreland 0

West Mifflin vs. Belle Vernon (n)

Yough 3, South Allegheny 1

Section 1-A

Leechburg 3, Riverview 0

West Shamokin 3, Trinity Christian 0

Section 2-A

Serra 3, Brentwood 0

Vincentian vs. Neighborhood Academy (n)

Wilkinsburg vs. North Catholic (n)

Section 3-A

Neshannock 3, Laurel 0

Shenango 3, Beaver County Christian 0

Union vs. Aliquippa (n)

Section 4-A

Eden Christian 3, Cornell 0

Avonworth 3, Rochester 1

OLSH 3, South Side Beaver 1

Section 5-A

Carmichaels 3, Geibel 1

Mapletown 3, California 0

West Greene vs. Jefferson-Morgan (n)

Section 6-A

Bentwort 3, Avella 1

Bishop Canevin 3, Beth-Center 0

Carlynton 3, Chartiers-Houston 1

Fort Cherry 3, Burgettstown 0

Obama 3, Perry 0

Nonsection

Connellsville 3, Frazier 0

Seneca Valley 3, Bethel Park 1

 

Subscribe today! Click here for our subscription offers.
 
 


Show commenting policy

Most-Read Stories

  1. Ex-Penguins defenseman Niskanen still miffed by coaches’ firings
  2. Steelers’ Beachum, Williams hurting but could play vs. Bengals
  3. Economy police release sketch of woman whose embalmed head was found in wooded area
  4. Pirates win bidding for Korean infielder
  5. Rossi: Steelers rising fast in mediocre AFC
  6. Gasoline prices keep falling in Western Pa.
  7. Marcellus driller Vantage Energy to pay nearly $1M for Greene County well problems
  8. WPIAL players named to Class AAA, A all-state teams
  9. North Korea experiencing severe Internet outages
  10. Heyward, swarming defense get best of Chiefs in Steelers’ win
  11. Penguins’ Sutter, Downie, Greiss being tested for mumps, out tonight