TribLIVE

| Sports


 
Larger text Larger text Smaller text Smaller text | Order Photo Reprints

High school scores for Oct. 2

TribLIVE Sports Videos

Top high school sports
Wednesday, Oct. 2, 2013, 10:51 p.m.
 

Cross country

Wednesday's result

Boys

Section 5-AAA

Ambridge 27, Blackhawk 28

Girls

Wednesday's result

Ambridge 23, Blackhawk 34

Field hockey

Wednesday's results

Section 1-AAA

Hempfield 8, North Allegheny 0

Pine-Richland 11, Latrobe 1

Nonsection

Shady Side Academy 2, Oakland Catholic 0

5 goals: Paige Haenig, Pine-Richland

Golf

Boys

Wednesday's results

WPIAL Class AAA individual championship

At Diamond Run Golf Club, par 70

1. Corey Long, South Fayette, 67; 2. Matt Holuta, Indiana, 67; 3. Thomas Steve, Upper St. Clair, 68; 4. Grant Engel, Upper St. Clair, 69; 5. Patrick Sheerer, Fox Chapel, 71; 6. Nick Cuny, Central Catholic, 71; 7. Sasha Lobel, Allderdice, 72; 8. Javon Trout, Hempfield, 73; 9. Kyle Grube, Indiana, 74; 10. Luke Wallace, Uniontown, 75; 11. Josh Verner, Peters Township, 76; 12. Josh Bartley, Mars, 76; 13. Jack Katarincic, Shady Side Academy, 77; 14. Zach Taylor, Baldwin, 77

*Top 14 finishers advance to PIAA Qualifier Oct. 16, at Tom's Run Golf Course.

Section 2-AA

Frazier 238, Southmoreland 243

Medalist: Zach Stefan, Southmoreland, 42

Girls

Wednesday's result

Shady Side Academy 184, Fox Chapel 233

Medalist: Casey Morrow, Shady Side Academy, 42

Soccer

Boys

Wednesday's results

Section 2-AA

Shady Side Academy 3, Freeport 0

Section 2-A

St. Joseph 3, West Shamokin 1

Nonsection

Avonworth 10, Carrick 0

Connellsville 7, Yough 0

Girls

Wednesday's results

Section 1-AAA

Kiski 2, Hempfield 1

Norwin 0, Franklin Regional 0, 2 OT

Penn-Trafford 3, Latrobe 1

Section 2-AAA

Hampton 2, Pine-Richland 1

Seneca Valley 4, Shaler 1

Section 3-AAA

Fox Chapel 9, Woodland Hills 0

Gateway 4, Oakland Catholic 2

Penn Hills 3, Allderdice 1

Section 4-AAA

Bethel Park 3, McKeesport 0

Trinity 5, Albert Gallatin 0

Section 5-AAA

Canon-McMillan 11, Brashear 0

Peters Township 1, Chartiers Valley 0

Upper St. Clair 8, Laurel Highlands 0

Section 1-AA

Mt. Pleasant 7, Derry 0

Southmoreland 9, Uniontown 2

Yough 7, Waynesburg 0

Section 2-AA

Burrell 5, Indiana 1

Knoch 6, Valley 0

Mars 12, Deer Lakes 0

Freeport 3, Highlands 2

Section 3-AA

Ambridge 3, Blackhawk 0

Central Valley 6, Beaver 1

Hopewell 7, Riverside 0

Section 4-AA

Belle Vernon 1, McGuffey 0

Elizabeth Forward 7, East Allegheny 0

South Park 7, Thomas Jefferson 2

Section 5-AA

Montour 3, West Allegheny 1

Moon 12, Carrick 0

Quaker Valley 8, Obama Academy 1

South Fayette 3, Keystone Oaks 0

Section 1-A

Mohawk 5, Freedom 1

New Brighton 4, Quigley 3

Sewickley Academy 1, Neshannock 0

Section 2-A

Charleroi 2, Bentworth 1

Chartiers-Houston 5, Beth-Center 0

Serra 7, Monessen 0

Section 3-A

Bishop Canevin 1, Avonworth 0, 2 OT

Carlynton 4, Ellis 3

Seton-La Salle 1, Steel Valley 1

Vincentian 8, Eden Christian 1

Section 4-A

Geibel 4, St. Joseph 3

Greensburg Central Catholic 8, Shady Side Academy 2

Riverview 2, Jeannette 1

4 goals: Megan Sieg, Serra

3 goals: Abby Losco, Hopewell; Natalie Luppolz, Yough; Paige Weaver, Southmoreland; Shawna Zaken, Yough

Section 1-A

Freedom at OLSH, 4 p.m.

South Side Beaver at Neshannock, 4 p.m.

Section 3-A

Seton-La Salle at Carlynton, 6 p.m.

Section 4-A

Geibel at Riverview, 3:45 p.m.

Nonsection

Canon-McMillan at Baldwin, 7:30 p.m.

Tennis

Girls

Wednesday's results

WPIAL doubles championship

Class AAA

First round

Kristi Riley/Skylar Morgan, Mt. Lebanon d. Liza Plakseychuk/Amanda Murphy, Shady Side Academy, 10-8; Natalia Perry/Jenna Bailey, Franklin Regional d. Nina Barbano/Jessica Fanning, Bethel Park, 10-4; Jenn Stroyne/Morgan Parisi, Peters Township d. Hannah Famili/Stephanie Levine, Allderdice, 11-9; Nicole Cyterski/Marley Shovlin, Oakland Catholic d. Maddy Mordoh/Devin Gramley, Shady Side Academy, 10-1; Tristyn Maalouf/Tina Li, North Allegheny d. Jen Holcombe/Megan Hixon, Peters Township, 10-4; Yvon Martinez/Angela Consiglio, Pine-Richland d. Madison DeBone/Maura Sackett, Hempfield, 10-6; Laurel Shymansky/Lacey Cohen, Fox Chapel d. Charlotte Vertes/Dana Kelly, Penn-Trafford, 10-1; Maddy Adams/Anna Li, North Allegheny, bye

Quarterfinals

Adams/Anna Li, North Allegheny d. Riley/Morgan, Mt. Lebanon, 10-2; Perry/Bailey, Franklin Regional d. Stroyne/Parisi, Peters Township, 10-4; Cyterski/Shovlin, Oakland Catholic d. Maalouf/Tina Li, North Allegheny, 11-10 (4); Shymansky/Cohen, Fox Chapel d. Martinez/Consiglio, Pine-Richland, 10-2

Semifinals

Maddy Adams/Anna Li, North Allegheny d. Perry/Bailey, Franklin Regional, 6-0, 6-0; Shymansky/Cohen, Fox Chapel d. Cyterski/Shovlin, Oakland Catholic, 6-2, 6-2

Class AA

Preliminary round

Samantha Moss/Natalie Rascatti, Thomas Jefferson d. Jaila Manga/Emma Hough, Burrell; Kate Fierens/Alayna Turconi, Blackhawk d. Jill Orazio/Hunter Hudson, Derry

First round

Amy Cheng/Jappman Monga, Sewickley Academy d. Moss/Rascatti; Taylor Bradley/Paige Hertzog, Mt. Pleasant d. Ellie Belko/Annie Roble, Vincentian; Liana Muia/Sydney Cersosimo, Hopewell d. Emily Armstrong/Catherine Armstrong, Valley; Alyssa Snodgrass/Cassidy Jackson, South Park d. Maeve McAllister/Dani Broderick, Ellis; Moriah Bridges/Mattie Taylor, Beaver d. Sara Jubas/Cheyenne Shankle, Fort Cherry; Lucy Bujdos/Megan Clawson, Indiana d. Margo Corsetti/Rebecca Kern, Springdale; Sydney Joseph/Riley Roberts, Sewickley Academy d. Anne Taylor/Katherine Deitrick, Beaver; Alyvia Kluska/Jordan Smithberger, Greensburg Central Catholic d. Kate Fierens/Alayna Turconi

Quarterfinals

Cheng/Monga, Sewickley Academy d. Bradley/Hertzog, Mt. Pleasant; Snodgrass/Jackson, South Park d. Muia/Cersosimo, Hopewell; Bridges/Taylor, Beaver d. Bujdos/Clawson, Indiana; Kluska/Smithberger, Greensburg Central Catholic d. Joseph/Roberts, Sewickley Academy

Semifinals

Cheng/Monga, Sewickley Academy d. Snodgrass/Jackson, South Park; Bridges/Taylor, Beaver d. Kluska/Smithberger, Greensburg Central Catholic

*Final and consolation rounds will be played at 2 p.m. Thursday at North Allegheny High School.

Section 3-AA

Highlands 4, St. Joseph 1

Section 5-AA

Carlynton 3-2, Keystone Oaks 2-3

McGuffey 3, Washington 2

Volleyball

Girls

Wednesday's results

Section 7-AA

Elizabeth Forward 3, Yough 0

Section 4-A

Cornell 3, Quigley 2

Nonsection

Wilmington 3, Shenango 0

Heritage Conference

Ligonier Valley 3, Blairsville 1

 

 
 


Show commenting policy

Most-Read Stories

  1. Quarantine fears jeopardize volunteer work in Ebola-stricken West Africa
  2. Plum upsets Penn Hills, 17-6, in 1st-round playoff game
  3. Peters Township boys top USC to win back-to-back WPIAL Class AAA titles
  4. Young leads Pitt’s new-look lineup past IUP in exhibition opener
  5. West Allegheny’s stout defense paves way for 38-0 victory over Knoch
  6. Central Catholic fights its way through decisive win over Norwin
  7. Mt. Pleasant steamrolls Shady Side Academy, 38-0
  8. Woodland Hills’ potent rushing attack deflates North Hills, 41-2
  9. Penguins GM Rutherford: Malkin’s play belies fact he missed training camp
  10. Penn State renews ‘rivalry’ with Big Ten foe Maryland
  11. Steelers defense takes aim at Ravens QB Flacco
Subscribe today! Click here for our subscription offers.