TribLIVE

| Sports


 
Larger text Larger text Smaller text Smaller text | Order Photo Reprints

WCCA announces 1st-round wrestling pairings

TribLIVE Sports Videos

Top high school sports
Thursday, Jan. 10, 2013, 11:10 p.m.
 

Westmoreland County Coaches' Association Tournament

Friday-Saturday at Franklin Regional

First-round pairings

106: Austin Griffiths, Southmoreland, bye; Andrew Marshall, Franklin Regional vs. Alex Schork, Yough; Chris Eddins, Greensburg Salem vs. Jason Roberts, Burrell; Kris DeMorest, Hempfield vs. Kevin Miller, Norwin; Jihad Ratliff, Valley vs. Gordon Matson, Ligonier Valley; Dom Zona, Penn-Trafford vs. Ethan McCoy, Kiski School; Jake York, Kiski Area vs. Kade Randall, Derry Area; Luke Pletcher, Latrobe bye.

113: Justin Patrick, Ligonier Valley bye; Penn Dickson, Norwin vs. Mitch Nagy, Kiski Area; Cody Charles, Yough vs. Joe Russo, Latrobe; George Phillipi, Derry Area bye; Kyle Berk, Franklin Regional vs. Jeremy Lawrence, Mt. Pleasant; Lukas Mangery, Greensburg Salem vs. Jacob Musco, Valley; Mitch Hartman, Belle Vernon bye; Roman Orange, Penn-Trafford vs. Ricky Cavallo, Hempfield.

120: Sam Krivus, Hempfield vs. Noah Hanna, Burrell; Eric Mills, Latrobe vs. Josh Armstrong, Greensburg Salem; Stoney Kepple, Derry Area vs. Michael Borsch, Kiski School; Jake Virgin, Southmoreland vs. Mike Novak, Mt. Pleasant; Brendan Hasson, Belle Vernon vs. Keon Henderson, Penn-Trafford; Brandy Wolfe, Jeannette vs. Dante Botti, Yough; Josiah Hughes, Valley vs. Dan Turner, Franklin Regional; Jake Friedhof, Norwin vs. Ryan Hardaway, Kiski Area.

126: Nate Russo, Belle Vernon bye; Vaughn Curcio, Kiski Area vs. Jack Pantanella, Kiski School; Teddy Charletta, Yough vs. Cody Drum, Norwin; Connor Van Dyke, Jeannette vs. Austin Shaw, Greensburg Salem; Joe Alessandro, Hempfield vs. Ethan Stas, Latrobe; Damon Greenwald, Burrell vs. Casey McGowan, Penn-Trafford; Jake Willochell, Derry Area vs. Dom Giannangeli, Franklin Regional; Max Caldwell, Ligonier Valley vs. Patrick Dewitt, Valley.

132: Tyler Smith, Franklin Regional vs. Will Chillinsky, Hempfield; D.J. Lockett, Valley vs. Niko Tasser, Belle Vernon; Mike Risnear, Penn-Trafford vs. Jorden Beltz, Southmoreland; Nate Sokolosky vs. Dan Croyle, Ligonier Valley; Jake Ardelitz, Kiski Area vs. Tyler McClintock, Latrobe; Graham Schaller, Greensburg Salem vs. J.R. Andrejcik, Burrell; Aldo Garcia, Mt. Pleasant vs. Austin Jellison, Derry Area; Brad Snyder, Jeannette vs. Joel Pezze, Norwin.

138: Josh Maruca, Franklin Regional vs. J.P. Sommers, Yough; Richard Foster, Norwin vs. Anthony Ruane, Jeannette; Jake Shaffer, Latrobe vs. Brennan Hernley, Southmoreland; Cameron Evans, Belle Vernon vs. Sean Lavella, Hempfield; Zach Mattucci, Greensburg Salem vs. Joe Neiderhiser, Ligonier Valley; Lamar Lapola, Valley vs. Garrett Fitzsimmons, Kiski Area; Andy Yoder, Mt. Pleasant vs. Devin Siko, Derry Area; Justin Smith, Penn-Trafford vs. Steven Edwards, Burrell.

145: Josh Shields, Franklin Regional vs. Drake Westerbeck, Derry Area; Dustin Maloney, Burrell vs. Derrick Croyle, Ligonier Valley; Austin Mears, Mt. Pleasant vs. C.J. Ragins, Valley; Luke Shaffer, Latrobe vs. Jesse Giallonardo, Hempfield; Zach Sistek, Greensburg Salem vs. Chris Steffen, Jeannette; Colin McLaughlin, Kiski School vs. Derek Verkleeren, Belle Vernon; Doug Stange, Yough vs. Jon Tweele, Norwin; Cody Winslow, Penn-Trafford vs. Cole Landowski, Kiski Area.

152: Heath Coles, Norwin vs. Sean Suter, Southmoreland; Nick Stahl, Ligonier Valley vs. Shawn McGowan, Kiski Area; Bobby Long, Mt. Pleasant vs. Ryan Spano, Yough; Nick Pattock, Burrell vs. Brandon Yant, Franklin Regional; Devin Austin, Penn-Trafford vs. Alec Hoopes, Latrobe; Lorenzo Barchetti, Hempfield vs. Josh Godzin, Belle Vernon; Noah Kankoski, Valley vs. Jarrett Dorazio, Derry Area; Zach Porreca, Jeannette vs. Tyler Reinhart, Greensburg Salem.

160: Zach Voytek, Geensburg Salem vs. Chad Kuhn, Kiski Area; Brandon Coles, Southmoreland vs. Joey Kelly, Derry Area; Mike Anderson, Yough vs. Zach Smith, Burrell; Justin Short, Latrobe vs. Dom Nania, Hempfield; Austin Bell, Belle Vernon vs. Cruz White, Jeannette; Oliver Hall, Ligonier Valley vs. Evan Haines, Mt. Pleasant; Craig Slepsky, Penn-Trafford vs. Marcus Davenport, Valley; Matt Green, Franklin Regional vs. Dom Scalise, Kiski School.

170: Zack Zavatsky, Latrobe vs. Rob Duffy, Norwin; Cory Klems, Burrell vs. Zach Pasko, Greensburg Salem; Dakota Lange, Kiski Area vs. Ian Malis, Derry Area; Shane Cavanaugh, Southmoreland vs. Lucas Richardson, Yough; Milton Kobaly, Belle Vernon vs. Matt Shirey, Penn-Trafford; Bobby Gaston, Kiski School vs. Nate Painter, Franklin Regional; Austin Piper, Mt. Pleasant bye; Lou Maser, Hempfield vs. Dylan Clarke, Valley.

182: Dakota DesLauriers, Burrell vs. Jake Hoyman, Derry Area; Gary Fallacker, Yough vs. Dakota Datz, Southmoreland; Darryl Guesy, Jeannette vs. Pifer/Worthing winner; Kyle Hart, Hempfield vs. Drew Phipps, Norwin; Terrell Fields, Valley vs. Logan Carns, Latrobe; Justin Rose, Franklin Regional vs. Raistlen Willett, Greensburg Salem; Justin Overly, Mt. Pleasant vs. Dominick Shawley, Ligonier Valley; Wade Hoag, Kiski School vs. Adam Nickelson, Belle Vernon.

195: Matt McCutcheon, Kiski Area bye; Bobby Stafford, Greensburg Salem vs. Derek DeSalvo, Belle Vernon; Travis Schmeling, Latrobe vs. Ben Hock, Ligonier Valley; Steve Hess, Norwin vs. Christian Williams, Yough; Jack McGillick, Penn-Trafford vs. Jake Cline, Jeannette; John Henigan, Kiski School vs. Corey Jones, Hempfield; Jacob Pickup, Franklin Regional vs. Corey Arabia, Burrell; Eli Holt, Mt. Pleasant bye.

220: Anthony Cable, Greensburg Salem bye; Ray Marsh, Ligonier Valley vs. Zach Diable, Penn-Trafford; Shane Comuet, Burrell vs. Isiah Colfield, Kiski School; Colin Dalrymple, Norwin bye; Patrick Mayernik, Belle Vernon vs. Chase Logan, Hempfield; Jake McClarnon, Kiski Area bye; Brett Zanotto, Franklin Regional bye; Dylan Davis, Latrobe vs. Tom Sever, Yough.

285: Shane Kuhn, Kiski Area vs. Austin Sluk, Belle Vernon; Jack Keslar, Mt. Pleasant bye; Adam Beich, Derry Area vs. Cameron Kistler, Hempfield; Jacob Beistel, Southmoreland bye; Tyler Mears, Latrobe vs. Dom Dorsey, Valley; Tobi Kuroda, Yough vs. Rusty Casteel, Norwin; Grant Slezak, Greensburg Salem bye; Kyler Kruel, Ligonier Valley vs. Alan Beattie, Burrell.

 

 
 


Show commenting policy

Most-Read Wrestling

  1. Knoch’s new wrestling coach working hard to build foundation for program
  2. Southmoreland’s Griffiths ruled ineligible by PIAA
  3. Experienced, deep Southmoreland wrestling team has big plans
  4. Highlands wrestling appears healthy after board vote; will compete as independent
Subscribe today! Click here for our subscription offers.