ShareThis Page
High school scores, schedules for Feb. 13, 2019 | TribLIVE.com
High School Scores-Schedule

High school scores, schedules for Feb. 13, 2019

Tribune-Review
| Wednesday, February 13, 2019 10:52 p.m
748301_web1_ptr-HSscores

High Schools

Basketball

Boys

Thursday’s schedule

District 8

City League

Brashear at Allderdice, 3:15 p.m.; Carrick at Westinghouse, 3:15 p.m.; Obama Academy at Perry, 3:15 p.m.

District 6

Nonsection

Ligonier Valley at Bedford, 7:30 p.m.

WPIAL playoffs

Class 6A

First round

Feb. 19 schedule

Penn-Trafford (14-8) vs. Peters Township (15-7) at Mt. Lebanon, 8 p.m.; Butler (17-4) vs. Connellsville (8-14) at Canon-McMillan, 8 p.m.; Canon-McMillan (14-8) vs. North Allegheny (13-8) at West Allegheny, 8 p.m.; Fox Chapel (15-7) vs. Seneca Valley (11-10) at North Allegheny, 8 p.m.

Byes: Pine-Richland (20-2), Latrobe (18-2), Mt. Lebanon (19-3), Upper St. Clair (19-3)

Class 5A

First round

Monday’s schedule

Shaler (15-7) vs. McKeesport (11-9) at Fox Chapel, 8 p.m.; Woodland Hills (17-5) vs. West Allegheny (9-13) at Mt. Lebanon, 8 p.m.; Chartiers Valley (16-5) vs. Albert Gallatin (5-14) at Peters Township, 8 p.m.; Montour (14-8) vs. Hampton (12-9) at North Allegheny, 8 p.m.; Franklin Regional (16-6) vs. Thomas Jefferson (11-10) at Norwin, 8 p.m.

Byes: Mars (21-1), Penn Hills (19-3), Moon (21-1)

Class 4A

First round

Feb. 20 schedule

Freeport (11-9) vs. Ringgold (13-8) at Gateway, 8 p.m.; Uniontown (18-3) vs. Beaver (6-15) at Peters Township, 8 p.m.; Highlands (15-7) vs. Belle Vernon (8-14) at North Hills, 8 p.m.; Blackhawk (9-13) vs. Derry (12-7) at North Allegheny, 8 p.m.; Knoch (17-5) vs. South Park (10-12) at Fox Chapel, 8 p.m.

Byes: New Castle (18-4), Ambridge (14-8), Quaker Valley (18-3)

Class 3A

First round

Saturday’s schedule

Lincoln Park (18-4) vs. Shady Side Academy (9-11) at Fox Chapel, 1:30 p.m.; Steel Valley (14-7) vs. Beaver Falls (9-13) at Keystone Oaks, noon; Seton LaSalle (17-4) vs. Southmoreland (12-9) at Gateway, 1 p.m.; Washington (13-8) vs. Keystone Oaks (12-10) at Peters Township, 2:30 p.m.; Aliquippa (14-7) vs. Avonworth (12-9) at Sewickley Academy, 1 p.m.; Neshannock (17-5) vs. McGuffey (15-7) at Sewickley Academy, 2:30 p.m.; North Catholic (18-4) vs. Valley (8-10) at Fox Chapel, 3 p.m.; Deer Lakes (15-6) vs. Charleroi (11-10) at Keystone Oaks, 3 p.m.

Class 2A

First round

Saturday’s schedule

Summit Academy (10-9) vs. Shenango (10-12) at Fox Chapel, noon; South Side Beaver (16-6) vs. Brentwood (11-11) at Peters Township, 1 p.m.; Sto-Rox (13-7) vs. California (12-9) at Keystone Oaks, 1:30 p.m.; Jeannette (12-10) vs. Springdale (12-8) at Gateway, 2:30 p.m.

Byes: OLSH (19-2), Serra Catholic (18-3), Sewickley Academy (12-8), Winchester Thurston (16-5)

Class A

First round

Friday’s schedule

Bishop Canevin (14-7) vs. Leechburg (12-9) at Fox Chapel, 8 p.m.; St. Joseph (17-5) vs. West Greene (7-14) at Mt. Lebanon, 8 p.m.; Greensburg Central Catholic (16-6) vs. Geibel (11-11) at Charleroi, 8 p.m.; Union (16-6) vs. Clairton (9-10) at Hampton, 8 p.m.

Byes: Vincentian Academy (14-7), Cornell (18-4), Nazareth Prep (16-3), Monessen (14-8)

District 6 playoffs

Class 6A

Championship

Feb. 20 schedule

State College (12-9) vs. Altoona (7-11) at Hollidaysburg, 7:30 p.m.

Class 5A

Semifinal

Tuesday’s schedule

Hollidaysburg (10-9) at Bellefonte (12-7), 7 p.m.

Bye: Greater Johnstown (18-1)

Championship

Feb. 25 schedule

Greater Johnstown vs. Bellefonte/Hollidaysburg-winner at Penn State Altoona, 7:30 p.m.

Class 4A

Semifinals

Feb. 20 schedule

Juniata (10-12) at Huntingdon (22-0), 7 p.m.; Tyrone (13-8) at Central Martinsburg (16-4), 7 p.m.

Class 3A

Preliminary round

Tuesday’s schedule

Central Cambria (7-13) at Mt. Union (10-11), 7 p.m.

Quarterfinals

Feb. 22 schedule

Central Cambria/Mt. Union-winner at Ligoner Valley (18-2), 7 p.m.; Bellwood-Antis (14-6) at West Shamokin (16-6), 7 p.m.; Cambria Heights (11-10) at Richland (16-5), 7 p.m.; Penns Valley (11-9) at Forest Hills (14-7), 7 p.m.

Class 2A

Preliminary round

Tuesday’s schedule

Claysburg-Kimmel (9-11) at Northern Cambria (9-12), 7 p.m.; Homer-Center (8-12) at United (10-10), 7 p.m.

First round

Feb. 21 schedule

Claysburg-Kimmel/Northern Cambria-winner at Bishop Guilfoyle (18-2), 7 p.m.; Penns Manor (13-9) at Glendale (14-8), 7 p.m.; Homer-Center/United-winner at West Branch (15-6), 7 p.m.; Bishop McCort (10-11) at Purchase Line (13-8), 7 p.m.

Class A

Quarterfinals

Tuesday’s schedule

Saltsburg (8-12) at Blacklick Valley (14-6), 7 p.m.; Williamsburg (2-17) at Juniata Valley (14-5), 7 p.m.

Byes: Bishop Carroll (17-3), St. Joseph’s Academy (17-4)

Semifinals

Feb. 22 schedule

Saltsburg/Blacklick Valley-winner at Bishop Carroll, 7:30 p.m.; Williamsburg/Juniata Valley-winner at St. Joseph’s Academy, 8 p.m.

Girls

Thursday’s schedule

All games start at 3:15 p.m.

District 8

City League

Allderdice at Brashear; Perry at Obama Academy; Westinghouse at Carrick

WPIAL playoffs

Class 6A

Quarterfinals

Feb. 22 schedule

Times, sites TBD

Peters Township (22-0) vs. Fox Chapel (15-7); Bethel Park (20-2) vs. Seneca Valley (15-7); North Allegheny (21-1) vs. Upper St. Clair (11-11); Norwin (20-1) vs. Mt. Lebanon (12-10)

Class 5A

First round

Feb. 19 schedule

Penn-Trafford (13-9) vs. Trinity (11-11) at Mt. Lebanon, 6:30 p.m.; Franklin Regional (16-6) vs. South Fayette (13-9) at Keystone Oaks, 8 p.m.; Mars (17-5) vs. Woodland Hills (12-10) at Hampton, 8 p.m.; Thomas Jefferson (16-6) vs. Plum (11-1) at North Allegheny, 6:30 p.m.

Byes: Chartiers Valley (22-0), Penn Hills (15-6), Oakland Catholic (19-3), Gateway (19-3)

Class 4A

First round

Monday’s schedule

Keystone Oaks (13-8) vs. Belle Vernon (14-8) at Peters Township, 6:30 p.m.; Freeport (18-4) vs. Quaker Valley (12-9) at North Allegheny, 6:30 p.m.; Elizabeth Forward (15-7) vs. Knoch (9-13) at Mt. Lebanon, 6:30 p.m.; McKeesport (12-8) vs. Greensburg Salem (12-10) at Fox Chapel, 6:30 p.m.; Southmoreland (17-5) vs. Apollo-Ridge (15-7) at Norwin, 6:30 p.m.

Byes: North Catholic (19-3), Central Valley (20-1), Blackhawk (18-4)

Class 3A

First round

Feb. 20 schedule

Washington (18-4) vs. Mohawk (7-15) at North Allehgeny, 6:30 p.m.; Carlynton (18-4) vs. Ellwood City (13-9) at North Hills, 6:30 p.m.; Avonworth (15-6) vs. Beth-Center (12-9) at Gateway, 6:30 p.m.; Deer Laks (16-6) vs. Seton LaSalle (11-10) at Fox Chapel, 6:30 p.m.; Beaver (16-4) vs. East Allegheny (14-7) at Peters Township, 6:30 p.m.

Byes: Neshannock (20-2), South Park (16-6), Shady Side Academy (17-3)

Class 2A

First round

Friday’s schedule

Ellis School (15-7) vs. Aliquippa (7-15) at Fox Chapel, 6:30 p.m.; OLSH (17-4) vs. Burgettstown (12-10) at Peters Township, 8 p.m.; Serra Catholic (17-4) vs. Sto-Rox (10-12) at Peters Township, 6:30 p.m.; Frazier (14-7) vs. Winchester Thurston (10-9) at Charleroi, 6:30 p.m.; Laurel (18-4) vs. Chartiers-Houston (8-14) at Mt. Lebanon, 6:30 p.m.; South Side Beaver (14-8) vs. Riverview (9-12) at Hampton, 6:30 p.m.

Byes: Bishop Canevin (20-2), Brentwood (17-3)

Class A

First round

Feb. 19 schedule

Sewickley Academy (11-7) vs. California (10-10) at Canon-McMillan, 6:30 p.m.; Vincentian Academy (10-11) vs. Leechburg (7-12) at Hampton, 6:30 p.m.; Avella (16-5) vs. Aquinas Academy (10-8) at Keystone Oaks, 6:30 p.m.; Quigley Catholic (12-10) vs. Mapletown (12-10) at West Allegheny, 6:30 p.m.

Byes: West Greene (20-2), Clairton (16-4), Rochester (16-6), Greensburg Central Catholic (19-3)

District 5 & 6

Class 4A

Semifinals

Feb. 20 schedule

Bedford (8-13) at Forest Hills (18-2), 6 p.m.; Juniata (12-10) at Huntingdon (13-6), 6 p.m.

District 6 playoffs

Class 6A

Championship

Feb. 20 schedule

State College (16-5) vs. Altoona (13-7) at Hollidaysburg, 6 p.m.

Class 3A

Preliminary round

Monday’s schedule

Westmont Hilltop (9-11) at United (13-8), 7 p.m.

Tuesday’s schedule

Philipsburg-Osceola (10-11) at Central Martinsburg (9-11), 7 p.m.

Quarterfinals

Feb. 21 schedule

Philipsburg-Osceola/Central Martinsburg-winner at Penns Valley (15-5), 7 p.m.; Cambria Heights (13-8) at Central Cambria (15-5), 7 p.m.; Westmont Hilltop/United-winner at Tyrone (16-5), 7 p.m.; Marion Center (14-8) at Penn Cambria (16-5), 7 p.m.

Class 2A

Preliminary round

Monday’s schedule

Homer-Center (8-12) at Moshannon Valley (12-7), 7 p.m.

Quarterfinals

Feb. 20 schedule

Homer-Center/Moshannon Valley-winner at Penns Manor (19-1), 7 p.m.; Bishop McCort (15-6) at Bellwood-Antis (18-3), 7 p.m.; Bishop Guilfoyle (12-9) at Blairsville (19-3), 7 p.m.; Claysburg-Kimmel (14-4) at Juniata Valley (18-2), 7 p.m.

Class A

Quarterfinals

Monday’s schedule

Blacklick Valley (10-11) at Saltsburg (10-11), 7 p.m.; Williamsburg (7-12) at Purchase Line (11-10), 7 p.m.

Byes: Bishop Carroll (12-7), St. Joseph’s Academy (14-7)

Semifinals

Feb. 22 schedule

Blacklick Valley/Saltsburg-winner at Bishop Carroll, 6 p.m.; Williamsburg/Purchase Line-winner at St. Joseph’s Academy, 6 p.m.

District 6, 8, 9 playoffs

Class 5A

Preliminary round

Monday’s schedule

Bellefonte (8-13) at DuBois (10-10), 7 p.m.

Semifinals

Feb. 21 schedule

Bellefonte/DuBois-winner at Hollidaysburg (11-9), 7 p.m.; Portage (14-7) at Obama Academy (12-7), 7 p.m.

Bowling

Boys

Wednesday’s results

WPIBL championship

1. Franklin Regional, 2728; 2. Norwin, 2652; 3. North Allegheny, 2628; 4. Hempfield, 2626; 5. Plum, 2596; 6. Kiski Area, 2466; 7. Butler, 2456; 8. Central Catholic, 2423; 9. McKeesport, 2419; 10. Armstrong, 2358

Hockey

Thursday’s schedule

PIHL

Class 3A

Mt. Lebanon at Bethel Park, 9 p.m.

Class 2A

Hampton at Moon, 9:10 p.m.; Quaker Valley at Baldwin, 6:40 p.m.

Class A

Freeport at Beaver, 8:45 p.m.; Norwin at Wheeling Park, 6:15 p.m.; South Park at Wheeling Central Catholic, 6:30 p.m.; Westmont Hilltop at Greensburg Salem, 8:35 p.m.

Division II

Carrick at Central Valley, 6:45 p.m.; Neshannock at Bishop Canevin, 8:40 p.m.; Ringgold at Morgantown, 7:30 p.m.

Swimming

Boys

Wednesday’s result

WPIAL

Class 2A

Section 2

Blackhawk 84, Beaver Falls 45

Girls

Wednesday’s result

WPIAL

Class 2A

Section 2

Blackhawk 81, Beaver Falls 59

Wrestling

Wednesday’s results

WPIAL

Nonsection

Butler 54, Bethel Park 27

Connellsville 65, Latrobe 3

Greensburg Salem 45, Penn-Trafford 27

Thomas Jefferson 51, North Allegheny 27

Wedensday’s summary

WPIAL

Nonsection

Greensburg Salem 45, Penn-Trafford 27

106: Troy Hohman (P-T) wbf

113: No match

120: Cody Kaufman (GS) d. Ryan Auel, 7-3

126: Mason Jobe (GS) wbf

132: Colt Rubrecht (GS) p. Lucas Paszek, 4:50

138: Nick Coy (P-T) d. Dajauhn Hertzog, 5-0

145: Ian Ewing (GS) p. Wesley Stull, 2:49

152: Sage Parsley (GS) p. Ryan Bachar, 3:29

160: Tony Zona (P-T) p. Wayne Clark, 3:29

170: Lukas Johnson (P-T) wbf

182: John Bachar (P-T) p. Caleb Chismar, 1:50

195: John Meyers (GS) p. Connor Shirey, 1:32

220: Trent Patrick (GS) p. Peyton Kelly, 1:11

285: William McChesney (GS) wbf

Records: GS (7-6), P-T (2-4)

Thursday’s schedule

WPIAL

Nonsection

Kiski Area at Indiana, 7 p.m.

To report scores, call 1-888-PIT-TRIB.

Visit TribHSSN.triblive.com/scores for results, stats, standings and box scores from around Western Pa.

TribLIVE commenting policy

You are solely responsible for your comments and by using TribLive.com you agree to our Terms of Service.

We moderate comments. Our goal is to provide substantive commentary for a general readership. By screening submissions, we provide a space where readers can share intelligent and informed commentary that enhances the quality of our news and information.

While most comments will be posted if they are on-topic and not abusive, moderating decisions are subjective. We will make them as carefully and consistently as we can. Because of the volume of reader comments, we cannot review individual moderation decisions with readers.

We value thoughtful comments representing a range of views that make their point quickly and politely. We make an effort to protect discussions from repeated comments either by the same reader or different readers

We follow the same standards for taste as the daily newspaper. A few things we won't tolerate: personal attacks, obscenity, vulgarity, profanity (including expletives and letters followed by dashes), commercial promotion, impersonations, incoherence, proselytizing and SHOUTING. Don't include URLs to Web sites.

We do not edit comments. They are either approved or deleted. We reserve the right to edit a comment that is quoted or excerpted in an article. In this case, we may fix spelling and punctuation.

We welcome strong opinions and criticism of our work, but we don't want comments to become bogged down with discussions of our policies and we will moderate accordingly.

We appreciate it when readers and people quoted in articles or blog posts point out errors of fact or emphasis and will investigate all assertions. But these suggestions should be sent via e-mail. To avoid distracting other readers, we won't publish comments that suggest a correction. Instead, corrections will be made in a blog post or in an article.